Brudna Trylogia o Hawanie – recenzja

Brudna Trylogia o Hawanie opowiada o życiu w tym mieście w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Jest to czas próby reformy gospodarczej, którą podjął Castro po prawie czterech dekadach całkowitej izolacji. Niestety doprowadziło to do jeszcze gorszej sytuacji, szczególnie dla tych i tak biednych, a w państwie nastał okres ogólnego bałaganu. Okres ten jest również tłem dla powieści Pedro Juana Gutierreza, dziennikarza pochodzącego z Hawany, który na kartach swojej mocnej i klimatycznej książki ukazał cały brud tamtych czasów.

Cała historia napisana została z pseudo-biograficznego punktu widzenia dziennikarza. Nawet imiona bohatera Juan Pedro są raczej oczywistym nawiązaniem do autora. Bohater też jest czterdziestoletnim dziennikarzem radiowym, lubującym się w seksie, dla którego nic nie jest złe. Wszystkiego trzeba w życiu spróbować i wszystko ma swoją wartość.

Mocną stroną tej historii jest styl. Autor nie bawi się w żadne ugrzecznienia, koloryzowanie czy przemilczania. Jest wulgarny i bezpośredni. Wszystko nazywa po imieniu z wyeksponowaną dosadnością. Dostaje się tu każdemu i za wszystko. Świadomie, a może nie, przeprowadza analizę kubańskiego społeczeństwa. A czytelnik z każdą przeczytaną stroną dostaje coraz większego szoku. Pisze o wszystkim. Seks, głód i polityka są elementami, które przewijają się przez całą książkę. Pod tym zaś możemy zauważyć marzenia bohatera, ale i rozczarowania nie tylko systemem, lecz także pracą czy kobietami. Wszystko zaś okraszone jest humorem, rumem i hazardem. Jakoś trzeba to wszystko przetrwać.

Jednak samo przetrwanie nie jest tu jedyną wartością dla bohatera. Inną jest dążenie do przyjemności, tej fizycznej, cielesnej, obdartej z jakichkolwiek form duchowych. Dla Juana Pedro jest to pewnego rodzaju namiastka szczęścia, którego nikt mu nie może odebrać. Szczęścia, które przejawia się w twardym i ostrym seksie, którym kartki tej książki są przesiąknięte niczym gąbka. Orgazm jest zaś jedyną przyjemnością jakiej w tym świecie nikt nie może zaprzeczyć.

Brudna Trylogia o Hawanie z jednej strony fascynuje, a z drugiej przeraża. Zachwyca stylem, mocną historią, trafnymi puentami. Przeraża zaś wulgarnością, brakiem perspektyw i wszechobecnym moralnym upadkiem. Z całości wyłania się zaś obraz piekła w raju przepełnionego seksem, kałem, potem i rumem, bez którego nie da się tu przetrwać. Po lekturze zaś można być i zafascynowanym i zniesmaczonym jednocześnie. Nie przejdziecie jednak wobec tej pozycji obojętnie.

Brudna trylogia o Hawanie
Autor: Pedro Juan Gutierrez
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: literatura piękna, literatura kubańska
Data wydania: 21 stycznia 2019

 

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Zysk

 

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.