Z serii Zakopiańska – Krupówki

Krupówki to z jednej strony literatura faktu a z drugiej piękna historia, pisana zarówno słowami jak i obrazami. Książka należąca do serii Zakopiańska, niedawno ukazała się nakładem wydawnictwa Czarne. Autorami są Kuba Szpilka i Piotr Mazik, którzy już wcześniej w ramach tej samej serii opisywali Zakopane w książce Nieobecne Miasto.

W swojej najnowszej książce skupiają się wokół najważniejszej z ulic Zakopanego. Ukazują jej historię przez pryzmat czasów. Dzięki temu dostajemy piękną panoramę jednego z piękniejszych ulic w Polsce, popartą nie tylko słowami, ale również całą masą niesamowitych fotografii

Historię Krupówek autorzy przedstawiają od chwili, gdy były zwykłą ścieżką wśród łąk. Mała wieś zaczynała się jednak rozrastać, a ówcześni włodarze szybko podchwycili możliwość jej wykorzystania. Powstaje w tym miejscu uzdrowisko, które przekształca się w stację klimatyczną i ośrodek do walki z gruźlicą. Zakopane szybko staje się centrum turystycznym i modnym kurortem, a znaczenie Krupówek urasta ro rangi najwspanialszej ulicy, nie tylko w Polsce, ale i w Europie.
Autorzy ukazują również przemiany jakie zachodziły wokół samej ulicy. Zmiany te poznajemy przez pryzmat przynależności do państwa. Początki rozwoju Zakopanego związane były z monarchią Austro-Węgierską, co przekładało się na wzrost, ale i systematykę i dokładne planowanie architektoniczne. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Krupówki dalej się rozwijały, ale panowała tam wolna amerykanka i każdy stawiał co chciał. W czasie okupacji niemieckiej miasto jak i ulica zostały praktycznie wysiedlone, a część zabudowań zburzona. Niemcy urządzili tu swoje miasto. Po zakończeniu wojny Krupówki dalej przechodziły przemiany. W większości jednak przypadków górę brały interesy a zaniedbań było całe mnóstwo. Dopiero niedawno po długich konsultacjach ostatecznie władze miasta i właściciele doszli do porozumienia, nadając Krupówkom ostateczny, choć nie idealny jeszcze wygląd.

Książka Szpilki i Mazika to jednak nie tylko zapis wydarzeń i przemian. Autorzy w wielu miejscach powołują się na różnego rodzaju cytaty, przemowy i historyczne opisy. Z niektórych wyłania się bajkowy obraz tego miejsca. Autorzy porównują nawet Krupówki do Ulicy Krokodyli ze zbioru opowiadań Sklepy Cynamonowe Bruno Schulza, dzięki czemu czytelnik może wręcz poczuć tę magię, która spływa z wierzchołków gór na ulicę, będącą utożsamieniem przemian w całym kraju.

Krupówki to nie jest zwyczajny przewodnik po Zakopanym. To ponad stuletnia historia miejsca zaklęta na kartach jednej książki. Pozwala ona czytelnikowi zrozumieć tajemniczość i popularność tego miejsca, ale również ujrzeć procesy które zachodziły na przestrzeni lat. Poznać ludzi, którzy mieli wkład w rozwój Krupówek, kreśląc kształt ulicy jaki znamy dzisiaj.

Krupówki
Autorzy: Kuba Szpilka, Piotr Mazik
Wydawnictwo: Czarne
Gatunek: literatura faktu
Data wydania: 25 lipca 2018

 

 

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Czarne

 

 

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.