Książkirecenzja książka

Piłsudski, Dmowski i Niepodległość. Osobno ale razem – recenzja

Tadeusz Kisielewski jest niezależnym analitykiem stosunków międzynarodowych. Zajmuje się globalną geopolityką i geostrategią. Jest autorem wielu prac i publikacji z tym związanych. Ostatnio wydana nakładem Domu Wydawniczego Rebis Rosja kontra NATO, była analizą strategicznego usytuowania Przesmyku suwalskiego i jego roli w ewentualnym konflikcie z Rosją.

Jego najnowsza książka, Piłsudski, Dmowski i Niepodległość, jest obszernym rozbudowaniem piątego rozdziału Wielkiej Wojny i Niepodległości Polski, wydanej w 2014 roku. Jak twierdzi autor jego najnowsza książka zawiera oprócz przepisanych i rozbudowanych rozdziałów, również inne prace, też te nie wydane. Poza tym mnóstwo tu nowych materiałów z literatury przedmiotu, nowych map i materiałów prasowych z epoki.
Jak sam tytuł sugeruje, książka skupia się wokół tematu odzyskania przez Polskę niepodległości. Temat bardzo szeroki i omawiany na wszelkie możliwe sposoby. Dr Kisielewski skupia się więc na bardzo konkretnym wątku tego wydarzenia. Chodzi tu o współpracę oponentów politycznych, którzy dostrzegli szansę odzyskania przez Polskę niepodległości, ale każdy z nich w inny sposób. Istotą jest tu jednak współpraca, której się podjęli, dzięki czemu po 123 latach Polska ponownie zagościła na mapie Europy.

Co jednak było w tym czasie najważniejsze? Nie ma na to pytanie prostej odpowiedzi. Dr Kisielewski jednak bardzo szczegółowo omawia wszystkie wypadkowe, które decydowały o ówczesnej sytuacji. Czy bez sprzyjających warunków, czyli Wielkiej Wojny, bylibyśmy w stanie cokolwiek wskórać? A z drugiej strony, czy najlepsze warunki geopolityczne zmieniłby cokolwiek, jeżeli ówcześni politycy i mężowie stanu pokroju Dmowskiego i Piłsudskiego nie potrafiliby wykorzystać tej nadzwyczajnej koniunktury? Wszystkie te pytania tu padają, a autor bardzo szczegółowo na nie odpowiada.

Piłsudski, Dmowski i Niepodległość to książka, której podtytuł jest bardzo wymowny. Osobno, ale razem udowadnia, że Polacy właśnie w najtrudniejszych momentach swojej historii potrafią podjąć współpracę nawet jeżeli mają inne wizje. Poza tym autor serwuje wiele szczegółów dotyczących tamtych wydarzeń, które pozwalają zapoznać się z tym co miało miejsce sto lat temu i co doprowadziło do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Piłsudski, Dmowski i niepodległość. Osobno, ale razem
Autor: Tadeusz A. Kisielewski
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Gatunek: literatura faktu
Data wydania: 5 czerwca 2018

 

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

 

http://www.rebis.com.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.