Wazowie. Historia burzliwa i brutalna – recenzja

Wazowie. Historia burzliwa i brutalna to publikacja bardzo nietypowa. Nie stanowi bowiem jedynie zbioru suchych faktów dotyczących tytułowej dynastii, lecz jest w gruncie rzeczy błyskotliwą, pełną opisów emocjonujących wydarzeń, humorystycznych anegdot i pasjonujących postaci opowieścią o losach jednej z największych Europejskich dynastii królewskich, które rządziły w Szwecji i w Polsce na przestrzeni XVI i XVII wieku, a swoją dominację zawdzięczają sprytowi i przemocy.

Autorem tej wręcz epickiej opowieści jest Herman Lindqvist, historyk i dziennikarz mieszkający w Polsce. Jest autorem wielu poczytnych historycznych publikacji. Jego biografia Napoleona uzyskała we Francji status bestsellera. Niestety wcześniejsze jego książki nie zostały przetłumaczone na język polski, a historia Wazów jest pierwszą, która ukazała się na naszym rynku wydawniczym za sprawą wydawnictwa Marginesy.
Książka Lindquista to osobliwa opowieść o szaleństwie, wielkim dramacie, ognistej miłości. Na kartach pojawiają się silne osobowości, postacie wręcz z fikcyjnych opowieści, brutalne i szalone. Ziarno szaleństwa wręcz przekazywane było z pokolenia na pokolenie. Poza tym znajdziemy tu mnóstwo opisów spisków, bratobójczych walk o władzę, zdrad, ale również namiętności, romansów i charakternych kobiet. Wszystko zaś opisane w sposób pełen anegdot, żywiołowy i dynamiczny. Zaprezentowane zostaje również drzewo genealogiczne dynastii Wazów jak i ich polskiej odnogi.

Autor wiele miejsca poświęca także ówczesnej Polsce, jednoznacznie pisząc o niej jako o kraju rozległym i nowoczesnym. Omawia jak doszło do ślubu Zygmunta III Wazy i Anny Jagiellonki, a także opisuje relacje polsko-szwedzkich. Głównie jednak pisze o szwedzkich Wazach, serwując swoim czytelnikom ogrom niesamowitych historii. Możemy się dowiedzieć między innymi, że królowa Maria nosiła przez rok serce swojego zmarłego męża przy sobie w specjalnej szkatule, a córka Gustawa, Cecylia, została królową piratów. To tylko dwie ciekawostki z kilkudziesięciu, które autor bardzo szczegółowo opisuje.

Wazowie. Historia burzliwa i brutalna jak sam tytuł wskazuje do przyjemnych nie należy. Nie świadczy to jednak że nie jest ciekawa i intrygująca. Wciąga bowiem od pierwszych stron, a czyta się ją jak rasową powieść.

Wazowie. Historia burzliwa i brutalna
Autor: Herman Lindqvist
Tłumaczenie: Emilia Fabisiak
Wydawnictwo: Marginesy
Gatunek: Literatura faktu
Data wydania: 14 marca 2018

 

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy

 

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.