Książkirecenzja książka

Przed Arką Noego. Opowieść o Potopie na nowo odczytana

Biblijny potop od zawsze wzbudzał emocje wśród odbiorców tej historii. Na przestrzeni lat jedni uważali go za fakt, inni za mit. Wielu badaczy poświęcało lata pracy na zbadanie prawdziwości tego wydarzenia. Od czasów wiktoriańskich wiedziano również, że historia Noego, opisana w Księdze Rodzaju, będąca istotną opowieścią zarówno dla chrześcijan, żydów czy Arabów, wywodzi się z dużo starszej historii ze starożytnego Babilonu.

Od XIX wieku, aż do 1985 roku, znano tylko historię. Dopiero wtedy do rąk Irvinga Finkela trafiła tablica. Kurator British Museum w 2009 roku odczytuje tekst, napisany pismem klinowym na glinianej tabliczce, dokonując zarazem niesamowitego odkrycia. Co ciekawe tekst nie tylko zawierał samą historię, ale również szczegóły dotyczące kształtu i budowy łodzi, a także informacje o jej zawartości.
Finkel nie ogłosił jednak swojej odkrycia całemu światu, tylko postanowił opisać je w swojej książce. I tak oto powstała opowieść o potopie Przed Arką Noego, która niedawno ukazała się na naszym rynku wydawniczym za sprawą wydawnictwa Zysk i S-ka.

Autor zabiera w niej swoich czytelników w niesamowitą podróż do przeszłości, ukazując zarazem fascynujący i barwny świat starożytnej Persji. Książka napisana jest w przyjemnym konwersacyjnym stylu, na granicy humoru i zwyczajnego młodzieńczego entuzjazmu. Wiele miejsca autor poświęca nauce pism klinowych i rygorom związanym z próbami przetłumaczenia otrzymanego tekstu. Analizuje również znane dotąd opowieści o potopie i serwuje swoją wersję wydarzeń, twierdząc, jak mogło dojść do zapożyczenia tej historii i jej rozpowszechnienia.

Przed Arką Noego to na pierwszy rzut oka publikacja stricte naukowa, jednak z każdą przeczytaną stroną jej postrzeganie przez czytelnika ulega zmianie. Książkę tę można traktować jak swojego rodzaju śledztwo, w którym autor chce udowodnić, że dobrze znana opowieść ma jeszcze strasze podłoże. Trzeba przyznać, że wychodzi mu to całkiem nieźle.

Przed Arką Noego
Autor: Irving Finkel
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: literatura popularnonaukowa
Data wydania: marzec 2018

 

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Zysk
CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.