Head Lopper & Wyspa albo Plaga Bestii – recenzja

Head Lopper, czyli Norgal, jedyny w swoim rodzaju egzekutor, wojownik i dekapitator. To bohater w starym stylu, małomówny, burkliwy a przy tym diabelnie niebezpieczny. Ale podczas swojej najbliższej przygody nie będzie sam – ma bowiem osobliwą towarzyszkę podróży o drastycznie odmiennym charakterze – zrzędliwą wiedźmę Agathę. A raczej jej ucięty, gadatliwy łeb, który Norgal ciągnie ze sobą na wyspę Barra, opanowaną przez złego czarownika.

Head Lopper to zapoczątkowany w 2013 roku komiks Andrew MacLeana, który po raz pierwszy zawitał na polski rynek za sprawą wydawnictwa Non Stop Comics. W listopadzie minionego roku światło dzienne ujrzał pierwszy tom zbiorczy – Wyspa albo plaga bestii, zawierający zeszyty 1-4. Mamy więc znakomitą okazję poznać losy tego specyficznego bohatera w polskim przekładzie Jacka Drewnowskiego. I co tu dużo mówić – to wielka gratka dla miłośników krwawej rozrywki i jedna z najlepszych rzeczy, jakie Non Stop Comics zaprezentowało polskiemu czytelnikowi w minionym roku. 

Fabuła tej historii jest zdawkowa, ale powiedzmy sobie szczerze – nie za fabułę pokochali Head Loppera zachodni czytelnicy. Oto nasi bohaterowie przybywają na wspomnianą już wyspę Barra, by z polecenia królowej wyzwolić ją spod władzy złego czarownika z Czarnego Bagniska. Dla Norgala znaczy to ni mniej ni więcej, jak mordować paskudne stwory pozbawiając ich głów. A dla odbiorcy oznacza to przede wszystkim świetną i krwawą zabawę. Ale Norgal nie wie jeszcze, że czarownik jest mistrzem manipulacji, a jego celem jest zdobycie głowy Agathy, dzięki mocy której mógłby opuścić własne więzienie. Jeśli więc wspomniałem, że fabuła jest zdawkowa, to należy również dodać, że jest pokręcona i nie brak w niej zwrotów akcji.
Czyta się to fantastycznie, bo MacLean daje czytelnikowi wszystko, czego ten mógłby wymagać od dobrego, rozrywkowego komiksu. Przede wszystkim bohaterowie – Norgal i Agatha to duet, który natychmiast zjednuje sobie naszą sympatię. Twardy, mrukliwy wojownik i wiecznie narzekająca głowa wiedźmy. Jest angażująca narracja wypełniona po brzegi akcją, tu nieprzerwanie coś się dzieje, a co kilka stron dostajemy kolejne pojedynki, w których krew tryska na wszystkie strony, a ucinane łby latają w tę i we w tę. Jest wreszcie zdrowa dawka soczystego, często czarnego humoru.

Jeżeli chodzi o rysunki, to również odpowiada za nie Andrew MacLean (koloruje Mike Spicer) i w moim odczuciu to akurat jedna ze słabszych stron komiksu, są one bowiem proste i przypominające niekiedy flashowe animacje; dużo tu kolorów, twarze i sylwetki są uproszczone, nieco karykaturalne, ale z pewnością taki był też zamiar twórców. Mnie nie do końca to przekonuje, ale z drugiej strony – gdy kadry splamią się krwią, kogo obchodziłaby jakość rysunków.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że wydanie od NSC posiada tradycyjnie sporą ilość dodatków w postaci szkiców, bonusowych ilustracji oraz okładek. Słowem, standardowo wydanie pierwsza klasa. Dostajemy zatem cztery zeszyty i łącznie blisko 300 stron przedniej, brutalnej akcji, zgodnie z tytułem pełnej ucinanych głów oraz innych części ciała, wypchanej krwią, przemocą oraz czarnym humorem. Pewne niedostatki wynagradza para drastycznie odmiennych bohaterów, których przygody czyta się z wielką frajdą. Head Lopper to mocno pokręcona i bardzo satysfakcjonująca zabawa.

Head Lopper & Wyspa albo Plaga Bestii
Autor: Andrew MacLean
Rysunki: Andrew MacLean
Kolory: Mike Spicer
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Data premiery: 7 listopada 2017

 

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Damian Drabik Administrator

Rocznik 1992. Z wykształcenia historyk sztuki i kulturoznawca, z zamiłowania pożeracz filmów, książek i szeroko pojętej popkultury.

Error: Access Token is not valid or has expired. Feed will not update.
This error message is only visible to WordPress admins

There's an issue with the Instagram Access Token that you are using. Please obtain a new Access Token on the plugin's Settings page.
If you continue to have an issue with your Access Token then please see this FAQ for more information.