DMZ Strefa Zdemilitaryzowana. Tom 5 – recenzja komiksu

DMZ Strefa Zmilitaryzowana to komiks, którego twórcami są Brian Wood i Riccardo Burchielli. Kreślą w nim apokaliptyczną wizję przyszłości USA, w której to ogarnięty wojną domową kraj, staje na przepaścią. Seria składa się z pięciu tomów, z której ostatni właśnie ukazał się na naszym rynku wydawniczym i można go kupić wraz z innymi nowościami w księgarni internetowej taniaksiazka.pl

Bohaterem całej serii jest Matty Roth, samozwańczy dziennikarz, który przypadkowo staje się główmy korespondentem i bezpośrednim obserwatorem wydarzeń w zlokalizowanej w centrum Manhatanu strefie zdemilitaryzowanej. Wydarzenia z poprzedniego tomu i „incydent” z bronią nuklearną sprawiają, że Roth traci na swojej popularności, a rząd stanów Zjednoczonych dostaje poparcie opinii publicznej dla interwencji zbrojnej w strefie zmilitaryzowanej. Dla uwiarygodnienia tej interwencji potrzeba jednak kogoś, kto będzie całość obserwował swoim obiektywnym i bezstronnym okiem. Wybór pada oczywiście na Rotha, który ma okazje powrotu do DMZ i odkupienia swoich zaniedbań.

Jakość fabuły nadal idzie w parze z obrazami, za które odpowiedzialny jest Riccardo Burchielli. Wciąż kreśli on swoją wizję ogarniętego konfliktem zbrojnym miasta. Robi to w sposób surowy, choć na wpół realistyczny, momentami lekko przerysowany, ale w ten sposób nadaje pewnej zaciętości postaciom. Kadry przepełnione są brutalnością i rewelacyjnie ukazują tragedię i horror wojny. Horror, który skrzętnie buduje Wood, ukazując nie tylko dramaty czysto ludzkie, ale i ich wybory i codzienne życie. Nie ma tu niepotrzebnego politykowania, ani patosu, który nadawałby dodatkowej ekspresji. Jest tu czysty, surowy klimat, prezentujący najgorsze strony wojny i konsekwencje decyzji, które się wtedy podejmuje.

DZM Strefa Zdemilitaryzowana to nie tylko mocna i świetnie napisana dalsza historia Manhattanu i Matty’ego Rotha w czasie wojny domowej. Jest to również uniwersalna i bezkompromisowa opowieść o walce o wolność. Piąty tom stanowi idealne zwieńczenie cyklu. W finale twórcy skupiają się nie tylko na dramacie społeczeństwa, ale i jednostki. Tom piąty jak i całą serię można rozpatrywać zarówno w kontekście najnowszej historii, jak i znacznie szerzej, odwołując się do przeszłości.

DMZ. Strefa Zdemilitaryzowana. Tom 5
Twórcy: Brian Wood, Riccardo Burchielli
Cykl: DMZ
Seria: DC Black Label
Wydawnictwo: Egmont
Gatunek: komiks, wojenny
Data wydania: 11 sierpnia 2021

DMZ. Strefa Zdemilitaryzowana dostępna do kupienia na Tania Książka

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 
 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.