Katarzyna Bonda. Klatka dla niewinnych – recenzja

Klatka dla niewinnych to najnowsza książka królowej polskiego kryminału, Katarzyny Bondy. Jest to zarazem piąta odsłona cyklu o przygodach psychologa śledczego, Huberta Meyera, który ponownie będzie musiał użyć działać niekonwencjonalnie, aby dotrzeć do prawdy. Powieść ukazała się nakładem wydawnictwa Muza.

Akcja tej historii zaczyna się od brutalnego morderstwa. Ofiarą jest Róża Englot, która została zamordowana przez własnego męża. Zadała jej kilkadziesiąt ran nożem, a na jej ciele pozostawił klucz. Świadkiem zdarzenia był syn ofiary. Teraz, gdy Piotr Englot kończy odsiadywać wyrok, dochodzi do kolejnej tragedii. Z balkonu mieszkania Englotów wypada teściowa skazańca. Ogromny zbieg okoliczności sprawia, że na miejscu wypadku przebywa wnuk i zięć, który akurat był na przepustce. Niestety nie ma niezbitych dowodów, żeby któraś z osób tam przebywających pomogła kobiecie wypaść.

Sprawą zajmuje się prokurator Weronika Rudy. To właśnie ona prosi Meyera o napisanie opinii psychologicznej w tej sprawi. Jednak ci o znają poprzednie części i osobę Huberta Meyera, wiedzą, że lubi on dociekać prawdy, nawet jeżeli mocno przekracza swoje kompetencje. Tak jest i w tej sprawie. Niestety jego determinacja w rozwiązaniu zagadki sprawi, że nie tylko stanie się jednym z podejrzanych, ale i stanie oko w oko ze śmiercią.

Klatka dla niewinnych to świetny thriller, w którym autorka łączy wątki kryminalne, społeczne i rodzinne. Nie brakuje tu kontrowersji i delikatnych nawiązań do współczesnej polskiej rzeczywistości. Pikanterii tej historii dodaje powiązanie ze społecznościami BDSM i polityką na najwyższym szczeblu.

Najnowsze przygody Huberta Meyera czyta się z zapartym tchem. Katarzyna Bonda kolejny raz udowadnia, że jej historie trzymają wysoki poziom. Świetnie poprowadzona intryga, mocna wielowątkowa fabuła,  nietuzinkowi bohaterowie i zaskakujące zakończenie. Wszytko co dobry thriller powinien mieć. Mimo, że brakuje odrobiny dynamiki (do czego autorka już dawno nas przyzwyczaiła) to i tak wciąga bez reszty.

Klatka dla niewinnych
Autorka: Katarzyna Bonda
Cykl: Hubert Meyer
Wydawnictwo: Muza
Gatunek: thriller, kryminał
Data wydania: 28 lipca 2021

 
Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU MUZA
 
 

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? OBSERWUJ TĘ STRONĘ:
 
 

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.